10 tipů pro dětský pokoj

Zařídit správně dětský pokoj je umění. Nemluvě o tom, jak těžké je sehnat správný nábytek, který vydrží roky a zároveň je nadčasový. Máme pro vás pár tipů, které vám pomohou s výběrem nábytku a zařízením dětského pokoje, který vydrží až k maturitě.

Tip 1: Pohovka pro odpočinek

 

Dětská pohovka

Dětská pohovka

Pracovní stůl a židle slouží pro práci. Kvalitní postel s matrací, která neničí záda, slouží pro spaní. Pro odpočinek by měla sloužit pohodlná pohovka. Vybírat bychom měli podle velikosti pokoje, aby zbytečně nepřekážela a přesto byla pohodlná a prostorná. Výhodou takové pohovky, mohou být i další úložné prostory. Stačí si pořídit jednoduchý závěsný organizátor s kapsičkami, který může sloužit pro odkládání hraček a knih.

Tip 2: Sedací vaky jsou pohodlné a zábavné

V posledních letech se jim dostává čím dál více pozornosti. Sedací vaky jsou totiž skvělým doplňkem do dětského pokoje. Obzvláště pokud má vaše ratolest časté návštěvy. Nejenže jsou tyto vaky velmi pohodlné a mají plno barevných a designových provedení, ale zažijete s nimi i spousty legrace. Díky speciální vycpávce se dají tvarovat nebo používat jako praktickou věc při hrátkách dětí.

Tip 3: Pořiďte nástěnku k organizaci dne

Čím dříve, začnete ratolest vést ke správným návykům tím lépe. Ideálním pomocníkem, jak své ratolesti naučit plni úkoly je nástěnka, na kterou si může pověsit svůj rozvrh či seznam úkolů, které musí vykonat doma nebo ve škole. Uvidíte, že investice do takové nástěnky se vám vrátí tisíckrát na vyneseném koši.

Tip 4: Jak rozmístit nábytek v dětském pokoji

 

Dětský nábytek

Dětský nábytek

Postel s úložným prostorem, by měla být situována směrem ke dveřím, aby mělo dítě přehled o tom co se děje. Vaše ratolest, také jistě ocení, pokud postel umístíte ke zdi a na ní pověsíte kapsář či ji polepíte barvenou tapetou. Při rozestavění nábytku, je dobré také vytvořit dostatečný prostor pro hraní a na který umístíte zábavné koberce s obrázky. V blízkosti světla, tedy oknu, by měl být umístěn stůl s kvalitní polohovatelnou židlí. Zároveň si dávejte pozor, aby si dítě neclonilo rukou, kterou píše.

Tip 5: Správné osvětlení je základem

Přes den si naše ratolest vystačí s denním světlem, ale jakmile se začne stmívat, mělo by přijít na řadu kvalitní osvětlení. Nákup kvalitní lampičky je jednou z hlavních věcí, která by na pracovním stole nesměla chybět. Designové lampičky jsou téměř na každém rohu a naši nejmenší si tak mohou vybírat z široké palety pohádkových motivů. Lampička by měla být umístěna pod úroveň očí, aby neoslňovala a zároveň by neměla mít v sobě žárovku menší než 60 W.

Tip 6: Úložné prostory nesmějí chybět

V dětském pokoji by neměl chybět dostatek úložného prostoru. Základem budou poličky, kam si děti mohou ukládat své knihy a sešity. Zapomenout bychom neměli ani na šatní skříň, která nám skvěle poslouží k pověšení oblečení. Pracovní stůl, by měl mít dostatečný počet úložných prostor pro tužky či pera, ale pokud vám chybí, můžete zakoupit speciální stojany na tužky a pera. Jako poslední „úložný prostor“ by měl být odpadkový koš, který bude umístěn poblíž pracovního stolu.

Tip 7: Hrací koutek pod postelí

Pokud chcete vytvořit pro své ratolesti hrací koutek, kde si mohou hrát se svými hračky či vytvářet pevnosti, ideálním řešením je zvolit dětskou palandu. Nemáme na mysli klasickou palandu, jaké jsou na školních táborech, ale speciálně vyrobenou postel, která je umístěna v určitě výšce a pod sebou poskytuje dostatek prostoru pro hraní. Jako bonus, můžete na okraj postele zavěsit závěs, který bude skvěle sloužit k vytvoření temné jeskyně či tajemné komnaty, které děti milují.

Tip 8: Postel, jako úložný prostor

V předchozím tipu, jsme se zmínili o speciální vyvýšené posteli, která poskytuje skvělý prostor pro děti a jejich fantazii. Jako další praktická věc těchto speciálních paland, jsou jejich schody, které můžete využít jako úložný prostor. Pokud nedisponujete vyvýšenou postelí, můžete vytvořit úložný prostor přímo pod postelí. Stačí si pořídit pár krabic, které se vejdou pod postel a do nich naskládat věci, které nepotřebujete příliš často, jako jsou zimní bundy, oteplováky a další.

Tip 9: Jakou barvu vybrat do pokoje

Kromě nábytku, hrají důležitou roli v dětském pokoji i barvy na stěnách. Právě barevnost pokoje, může vytvářet výbornou atmosféru a skvělý pocit z pokoje. Pokud právě vybíráte barvy do dětského pokoje, měli byste vybírat ze sytých barev, které jsou u dětí nejoblíbenější. Pokud máte doma hyperaktivní dítě, zvolte tóny světlejší modré, zeleno-modré či fialové. Živé barvy, jako je červená, oranžová a žlutá naopak vytvářejí pocity hřejivosti a povzbuzují děti k větší aktivitě. Vždy je však dobré mít v pokoji maximálně tři barvy, z toho jednu výraznou a dvě tlumené.

Tip 10: Nástěnné tapety či plakáty

V dětském věku nám běží fantazie na plné obrátky. Pro podporu fantazie, můžete svým milovaným ratolestím koupit barevné tapety či samolepky na zeď s nejrůznějšími motivy, který doladí pokoj do příjemné atmosféry. Vybírat můžete z širokého množství samolepek od zvířátek, po hvězdy či fotbalové hvězdy a princezny.