Nábytek, to je úložný prostor, místo ke spaní, k odpočinku i k práci. I naši nejmenší jej tedy potřebují od útlého věku, zmiňme si například dětskou postýlku, přebalovací pult nebo houpací křeslo, kde maminky svá miminka v těsném kontaktu uspávají. Něco z toho se může zdát jako malichernost, ovšem i takové relaxační houpací nebo kojící křeslo umocňuje pocit pohodlí domova, který je k nezaplacení.
Vybíráme miminku pohodlí a bezpečí
Poklad, který si vezete z porodnice domů, je velmi náročný co do pohodlí a bezpečnosti. Základ jeho pokojíčku tvoří samozřejmě kvalitní dětská postýlka, vybavená neméně kvalitní matrací (opravdu opěvované jsou ty kokosové). Doporučené moderní postýlky na současném trhu (a za ohleduplnou cenu), jsou například rustikální dřevěné postýlky „Alek“, které vám vyhoví i svou sesuvnou stranou pro snadný přístup k děťátku. Typ „Clariss“ a jemu podobné (například i s úložnými šuplíčky, které ocení hlavně maminky), to už je pak jiná liga, dokonalý a věčně módní viktoriánský luxus ve světě postýlek, který se k nám postupně dostává z USA.
Některé dětské postýlky disponují i tzv. „bruslemi“, tedy zaoblenými nožkami, díky kterým se z postýlky stává kolébka. Vynikající věc pro miminka, která se uklidňují právě monotónním pohybem, zvukem nebo opakující se spletí obrazů. Ovšem neštěstí pro větší děti, které jsou schopny svým pohybem ve stoje nebo snad snahou s postýlky vylézt, kolébku převrhnout.
Nelze opomenout i vracející se trend proutěného koše pro miminko, mnohdy na kolečkách a hlavně s baldachýnem. Nutno však dodat, že krom vysoké ceny se z důvodu rozměrů koše jedná o chvilkovou záležitost, navíc větší dítě není absolutně chráněné proti pádu z košíku.
Dále se naskýtá otázka, zda plánujete miminko půjčovat na noc babičkám, popřípadě chcete s děťátkem cestovat, to se vám pak hodí i cestovní postýlka, kterou lze složit a snadno přenášet.
S dítětem později roste také jeho obratnost, možná se vám časem bude hodit i bezpečná dětská ohrádka na hraní, kterou lze typově zkombinovat právě s postýlkou.
Pohodlí pro maminku
Pohodlí pro maminku je dalším pilířem pohodové rodiny. Maminka musí nést všechnu tu tíhu práce s miminkem, spánkový deficit, těžká prsa, nalitá mlékem nebo váhu rostoucího děťátka. Beze sporu tedy, že dětský pokojíček musí obsahovat také nábytek, ulehčující především matce práci s dítětem. Zde je nutné uvést právě přebalovací pult. Mnoho maminek se na něm snaží ušetřit a svá miminka přebalují na posteli. Nakonec za to však zaplatí bolestí a křivými zády…
Je tedy navýsost důležité, vybavit se přebalovacím pultem, který je dostatečně vysoký pro naši práci s ním. To, že pak navíc disponujete šuplíčky, policemi nebo kapsáři, je věc druhá. Na přebalovacím pultu by měla také být přebalovací podložka, která je u některých typů pultů jejich součástí, u jiných se musí dokupovat zvlášť. Většinou je to nafukovací podložka, opatřená potahem, chránící pohodlí a teplo dítěte.
Kojící polštář je věrným společníkem ženy už v těhotenství, kdy ulevuje při hledání polohy ženy, kterou bolí bříško při kontaktu postele s údem miminka. Po narození dítěte je zase matce prospěšný při hledání polohy a podpěry při kojení.
Jiným maminkám ale více vyhovuje pohodlné kojící křeslo (mnohdy i houpací), na našem trhu k dostání většinou v rustikální verzi s úložnou kapsou, růžovým, zeleným nebo béžovým koženkovým nebo textilním polstrováním a podnožkou.
Úložný prostor v dětském pokojíčku
Úložný prostor je vhodné vybírat tak, aby vydržel do vzdálenější budoucnosti, tedy ohlížet se na kvalitu, dostatečnou velikost, barvu, která neurazí později i dítě školou povinné. Můžete myslet již na sestavy komod nebo šatních skříní, zakomponované se stolem nebo postelí, prozatím to využijete například pro sebe, když nebudete chtít v noci vyrušovat tatínka svým vstáváním k děťátku. Stůl zase můžete využít jako přebalovací pult, a pokud stůl ve své sestavě disponuje z každé strany skříní, je to ideální náhražka přebalovacího pultu, a pokud ne, je třeba na miminko dohlížet.
Pro svůj školkový věk však prozatím děti doma využijí dětský stoleček a židličky, které se v posledních letech staly v domácnostech populárními. Tyto sestavy jsou i plastové, tedy lehké pro manipulaci a neubližné při střetu s nimi.
Kromě skříní na oblečení bude časem třeba také úložný prostor na hračky. Tomu dnes vládne cenově nenáročný, také na údržbu a přenos nenáročný, plastový box s víkem. S pohádkovými motivy, bohatými barvami i průhledný, na kolečkách i ne, různého obsahu. Boxy lze navíc skladovat na sebe, takže ušetříte místo. Existuje také dřevěný rám pro vsunutí plastových boxů bez víka tak, že boxy poté můžete vysouvat jako šuplík. Nakonec není tedy třeba pořizovat drahé a těžké skříně na hračky, když je už ani nemáte kde dát, a když to můžete řešit právě recyklovatelnými plastovými boxy, které jsou věkově univerzální, lze je totiž použít i v pozdějším věku na sešity z minulých ročníků, na sportovní potřeby, na šití, na boty, sezónní oblečení apod.
Klasikou v úložných prostorech je ale truhla. Pravda, to je už jiná váha i cena, ale dítě si ji mnohdy nosí až do svého rodinného života, kdy v ní později uchovává střípky vzpomínek na dětství, ženy své novorozenecké oblečení nebo fotoalba. V úvodu života dítěte je truhla užitečná také jako sklad přikrývek nebo povlečení, zkrátka zastupuje roli komody nebo židle.